Starożytni matematycy - umysły, które zawstydziłyby nie jeden komputer

Starożytność obfitowała w potężne umysły matematyczne, bez których wbrew pozorom nie mielibyśmy dzisiaj takich komputerów, do jakich się przyzwyczailiśmy. Jako pierwszego powinnam wymienić tutaj Talesa z Miletu (ok. 627-546p.n.e.), który uważany jest za jednego z "siedmiu mędrców" starożytności i za ojca nauki greckiej. Pisarze jego czasów nazwali go "pierwszym" filozofem, fizykiem, matematykiem i astronomem. Jednym z twierdzeń geometrii elementarnej, sformułowanej przez Talesa, jest twierdzenie o następującej treści: "Jeśli ramiona kąta przeciąć dwiema równoległymi, to długości odcinków wyznaczonych przez te proste na jednym ramieniu kąta są proporcjonalne do długości odpowiednich odcinków na drugim ramieniu kąta". przypisuje się również autorstwo:

+ dowodu, że średnica dzieli koło na połowy,
+ odkrycia, że kąty przy podstawie w trójkącie równoramiennym są równe,
+ twierdzenia o równości kątów wierzchołkowych,
+ twierdzenia o przystawaniu trójkątów o równym boku i przyległych dwu kątach,
+ twierdzenia, że średnica koła jest widoczna z punktu leżącego na okręgu pod kątem prostym,
+ twierdzenia, że kąt wpisany w półokrąg jest prosty.

Kolejnym wielkim umysłem, który swymi doczynieniami przyczynił się w pewnym stopniu do rozwinięcia się matematyki, matki informatyki, jest Archimedes (ok.287-212p.n.e), urodzony w Syrakuzach jako syn astronoma Fidiasza. Część jego dzieł zachowała się, są one bardzo trudne gdyż pisał bardzo skrótowo, opuszczając oczywiste dla siebie elementy tekstu. Mimo to jego nauki dotarły aż do Arabów. Uzyskał najlepsze z dotychczasowych wyniki związane z problemem kwadratury koła, wyprowadził także wzór na pole powierzchni i objętości kuli, walca i czaszy kulistej. Jego odkrycia:

+ prawo Archimedesa o sile wyporu
+ pojęcie siły
+ aksjomat Archimedesa
+ środek ciężkości
+ prawa równi pochyłej
+ zasada dźwigni - "Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię"

Następną osobą, którą powinnam tu wymienić jest Euklides, urodzony ok. 300r.p.n.e., autor dzieła "Elementy". W trzynastu księgach zawarł on całą wiedzę swych poprzedników, tworząc pewnego rodzaju podręcznikiem. Najbardziej znanym twierdzeniem, nazwanym twierdzeniem Euklidesa jest następujące: "Pole kwadratu zbudowanego na wysokości trójkąta prostokątnego poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego jest równe polu prostokąta o bokach równym odcinkom, na które ta wysokość podzieliła przeciwprostokątną".

Jeszcze jednym słynnym starożytnym matematykiem był Pitagoras z Samos (ok. 572-497p.n.e.), pomysłodawca twierdzenia o bokach trójkąta prostokątnego. Jego uczniowie ułożyli nawet własną symbolikę liczb:

1. punkt
2. linia
3. figura geometryczna
4. ciało geometryczne
5. własności ciał fizycznych, zwłaszcza barwa
6. życie
7. duch
8. miłość
9. roztropność i sprawiedliwość
10. doskonałość wszechświata.