Początki matematyki


Według wielu prawdziwą matką komputerów jest matematyka. Wiadomo, że nawet zwierzęta potrafią oceniać liczebność zbiorów, więc nic dziwnego, że ta nauka towarzyszyła naszym przodkom już od samego początku. Ponoć już prehistoryczne kobiety posługiwały się matematyką do obliczania miesiączki, a myśliwi liczyli zdobyte zwierzęta. Często używano do tego celu kamienie, albo rysowano kreski na piasku bądź kamieniach. Pochodząca sprzed 20 tysięcy lat kość z Ishango, znaleziona w źródłach Nilu, ma być ponoć najwcześniejszą demonstracją liczb pierwszych:



Starożytni Egipcjanie byli dobrymi matematykami, o czym świadczy ich możliwość budowania doskonałych piramid, ale nie tylko oni mogliby poszczycić się wysoko rozwiniętą nauką. Już ok. 3000-2600 p.n.e. cywilizacja zamieszkująca dolinę Indusu stworzyła dziesiętne jednostki miary, technikę produkcji cegieł o ustalonych proporcjach boków, sporo geometrycznych przedstawień oraz budowali ulice przecinające się dokładnie pod kątem prostym.

Równie wspaniale rozwiniętymi cywilizacjami pod kwestią matematyczną były Chiny oraz Mezopotamia. Najstarsze pisane źródła matematyczne pochodzą właśnie od Sumerów, którzy zbudowali pierwszą cywilizację Mezopotamii. Stworzyli oni 3000 lat przed naszą erą złożony system miar. Ok. 2500 p.n.e. zapisali pismem klinowym tabliczkę mnożenia, zmagali się z zadaniami geometrycznymi, umieli dzielić, dodawać i odejmować. Na ten okres datują się także najstarsze ślady babilońskiego systemu liczbowego.

Większość znalezionych glinianych tabliczek pochodzi z okresu między 1800 a 1600 p.n.e., i dotyczy tematów takich jak ułamki, oraz algebra i trójki pitagorejskie. W glinie wypisano także tablice trygonometryczne. Jedna z babilońskich tabliczek podaje nawet oszacowanie wartości liczby "pi" z dokładnością do pięciu miejsc po przecinku.

Babilończycy wyróżniali się używaniem systemu dziesiątkowego, który przetrwał do dziś w obliczaniu czasu - 60 minut i 60 sekund, jak i w kątach - 360 jest wielokrotnością 60.

Matematyka grecka cechowała się dużą logiką. To właśnie z tego terenu pochodzą pierwsi wspaniali matematycy, o czym w jednym z następnych postów.