Języki programowania.

"Zbiór zasad określających, kiedy ciąg symboli tworzy program (czyli ciąg symboli opisujący obliczenia) oraz jakie obliczenia opisuje"
źródło: Wikipedia


Język programowania służy do tworzenia programów komputerowych i pozwalają nam komunikować się z maszynami. Obecnie istnieje ich tysiące i każdego roku powstają nowe. Jednak jaki był ich początek?

Na początku był tak zwany "język maszynowy", który jest bardzo trudny do opanowania przez człowieka. Są tam jedynki, które są jakimś poziomem napięcia elektrycznego, oraz zera, przy których brak prądu. W ten sposób tworzy się pewien ciąg liczb, zapisanych w systemie binarnym. Wygląda to tak: 

10111010100011101011100010101

W ten bardzo żmudny sposób tworzono programy tylko dla konkretnych maszyn, przez co danej pracy nie można było wykorzystywać przy innych komputerach. Jako, że człowiek jest z natury leniwą istotą, znalazł pomysł, by ułatwić sobie ową pracę. W tym celu powstały pierwsze języki programowania. 


1954 - powstaje FORTRAN (FORmula TRANslator), nadal będący w użyciu. Utworzony przez zespół Johna Backusa, pracującego dla IBM. Dawał możliwość bezpośredniego formułowania wyrażeń matematycznych w podobnym stylu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, np. : y=n^2+5*x-7. Było to możliwe dzięki kompilatorowi, który tłumaczył tekst programu do postaci zrozumiałej dla maszyny.

1958 - John McCarthy z uczelni MIT wymyśla Lisp. Pierwszą implementację tego języka dla maszyny IBM-a zrobił Steve Russell.

1960, styczeń - ogłoszenie drukiem specyfikacji amerykańskiego COBOL-60. Za jego autorów uznaje się 6-ciu ludzi: William Selden i Gertruda Tierney z IBM-a, Howard Bromberg i Howard Discount z RCA, Vernon Reeves i Jean E. Sammet z Sylvania Electric Products. Cobol jest językiem przeznaczonym do obliczeń biznesowych i finansowych. Używany jest np. przez Banki - do dziś dnia, tylko że w znacznie zmodyfikowanej postacji. W tym też roku powstaje Algol-60

1964 - John George Kemeny i Thomas E. Kurtz z Dartmouth College w oparciu o Fortran i Algol-60 tworzą BASIC (Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code). Z założenia miał uwzględniać łatwość użytkowania i dobrą komunikację z urządzeniem poprzez jasne komunikaty, pierwotnie przeznaczony dla studentów.

1968 - Seymour Papert z MIT projektuje Logo, słynnego żółwika poruszającego się według naszych komend po ekranie (początkowo po podłodze jako robot).

1969 - Dzięki Kenie Thompsonie i Dennisie Ritchie powstaje język B, którego można nazwać babcią znanego powszechnie C.

1970 - Niklaus Wirth opracowuje Pascal. Oprócz tego powstaje także Prolog. Język dość ważny, jako że Alain Colmerauer i Robert Kowalski (Amerykanin - syn Polaków emigrantów) utworzyli po raz pierwszy język stawiający nacisk na ekspresję logiki, a nie na szczegółowe instruowanie komputera. Język wykorzystywany przy rozwiązywaniu zagadnień z dziedziny sztucznej inteligencji oraz w dziedzienie komputeryzacji lingwistycznej (Przetwarzanie języków naturalnych).

1970 - Tak, oprócz Pascala w tym roku narodziło się coś jeszcze - Prolog, język stworzony przez Roberta Kowalskiego (Amerykanina, syna polskich imigrantów) oraz Alaina Colmerauera. Stawiał on nacisk logikę, a nie na szczegółowe instruowanie komputera. Wykorzystywany w zakresie sztucznej inteligencji oraz w komputeryzacji lingwistycznej (przetwarzanie języków naturalnych).

1972 - pojawienie się języka programowania C, przekształconego z wyżej wspomnianego B. Przez wielu uważany za najważniejszy, dalej używany język.

1983 - pierwsza wersja C++, a to wszystko dzięki Bjarne'mu Stroustrup.

1991 - Guido van Rossuma stwarza Python, pozwalający na stosowanie różnych stylów programowania (jak w C++)

1995 - ukazanie się pierwszej, 16-bitowej wersji Dephi. W maju Sun ogłasza światu technologię Java, która może być uruchamiana na wielu urządzeniach, m.in. na komórkach.

1997 - premiera PHP oraz JavaScript, dzisiaj najczęściej stosowany na stronach internetowych.


Tak, języków programowania było naprawdę dużo, a ja umieściłam tutaj tylko ich ułamek, na dodatek bez wypisywania wielu wersji. Jednak dla ciekawskich zamieszczam poniżej link do pliku PDF z posterem wydawnictwa O'Reily, przedstawiający graficzną historię języków programowania.