Internet

"Ogólnoświatowa sieć komputerowa, która jest logicznie połączona w jednolitą sieć adresową opartą na protokole IP (ang. Internet Protocol). Sieć ta dostarcza lub wykorzystuje usługi wyższego poziomu, które oparte są na funkcjonowaniu telekomunikacji i związanej z nią infrastrukturze."
źródło: Wikipedia


Wszystko zaczęło się od "zimnej wojny" między Stanami Zjednoczonymi, a ZSRR. Brzmi to trochę głupio, ale właśnie dzięki Rosjanom i strachowi przed następnym rozlewem krwi mamy dzisiejszy symbol wolności i jedności świata.

Amerykański rząd kazał swoim naukowcom stworzyć sieć komputerową, która nie opiera się na jednej jednostce, jak to było do tej pory. Wcześniejsze metody komunikacji między maszynami okazały się bowiem zbyt mocno narażone na atak (jednorazowa próba wystarczyła, by pozbawić stronę przeciwną komputerów). Zażegnanie tego problemu udało się dopiero we wrześniu 1969 roku, kiedy to na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a wkrótce potem i na trzech innych uczelniach, zainstalowano pierwsze więzy ARPANET. W ciągu następnych dwóch lat sieć była rozbudowywana, a w pracach nad nią brała udział coraz więcej osób. Jednym z jej pierwszych zastosowań było zdalne wykonywanie obliczeń na komputerach dużej mocy znajdujących się w innych ośrodkach. Pod koniec 1971 roku stworzony został pierwszy program poczty elektronicznej, a już w październiku 1972 roku na międzynarodowej konferencji na temat łączności komputerowej w Waszyngtonie miała miejsce pierwsza publiczna prezentacja działania ARPANET'u, co okazało się wielkim sukcesem. Zdecydowano wtedy o utworzeniu Międzynarodowej Grupy Roboczej do spraw sieci (International Network Working Group). Oznaczało to, że przy projekcie zaczęli pracować naukowcy spoza USA, a w następnym roku do ARPANET'u przyłączono, specjalnymi łączami satelitarnymi, dwa pierwsze węzły zagraniczne: w Wielkiej Brytanii i Norwegii. W 1975 roku kierownictwo projektu zdecydowało o zmianie statutu sieci z eksperymentalnej na użytkowa i przekazało ją pod zarząd Wojskowej Agencji Łączności (Defense Communications Agency - DCA). ARPANET stosował pierwotnie kilka różnych sposobów identyfikowania komputerów i dopiero prace Jona Postela, na początku lat 80. XX w. doprowadziły do ich unifikacji w postaci obecnie znanej - IP.

Kiedy Polacy byli już niemal na finiszu walki o wolność, w marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau złożyli do CERN-u projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web (www). Miał to być zbiór dokumentów hipertekstowych, który miał ułatwić pracę w ośrodku naukowym. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową, http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Rok później zostaje zniesiony zakaz o używaniu internetu do celów komercyjnych, a już 20 grudnia 1991 roku Polska mogła cieszyć się z podłączenia do sieci. W lutym 1993r napisano pierwszą graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic:


Już w 1994 roku powstał Yahoo!, a rok później pierwszy polski portal - Wirtualna Polska, a także eBay, które można było odwiedzać już na nowej przeglądarce Internet Explorer. Słynna domena Google.com została zarejestrowana dopiero w 1997r, w tym samym roku odbyła się premiera PHP, JavaScript oraz pierwsze MMO (Utlima Online).