Przyszłość

Jak będzie wyglądać przyszłość komputerów? Niestety naukowcy w tej kwestii są podzieleni, jednak wszyscy są zgodni co do jednego - nadchodzi rewolucja w technologii.

Z całą pewnością jesteśmy teraz w wieku miniaturyzacji. Urządzenia elektryczne są coraz mniejsze, szybsze i bardziej energooszczędne. Wiadomo jednak, że nie można zmieniać tego w nieskończoność. Specjaliści twierdzą, że krzem, główny materiał w elektronice, zatrzyma nasz rozwój około 2020 roku - nie da nam już tyle, ile będziemy potrzebowali. Naukowcy więc poszykują jego zamiennika, którym może być grafen. Jest to płaska forma węgla, bardzo dobry przewodnik ciepła o właściwościach elastycznych i przeźroczystej barwie. Ciąg dalszy tego tematu znajdziesz tutaj.

Bez wątpienia komputery stacjonarne stają się już coraz mniej porządanym produktem. Ludzie wolą pracować teraz na notebokach, które można zabrać wszędzie, nawet do szkoły. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się laptopy, palmtopy, czy smartfony, które przybrały formę telefonów komórkowych. Te zminiaturyzowane komputery bez wątpienia coraz szybciej wypierają z rynku PC-ty, a dość silnym tego czynnikiem jest już nie tak duża różnica w cenie jak dawniej.

Do wielkiej przyszłości technologii można zaliczyć także roboty, które cały czas łamią kolejne bariery. Niedługo będziemy dzielić z nimi swoje codzienne życie, możliwe nawet, że sztuczne inteligencje przybiorą z zewnątrz ludzką formę. Co się jednak stanie, gdy nie będziemy mogli odróżnić robota od przedtawiciela naszej rasy? Czy wybuchnie kolejna wojna, która pociągnie za sobą więcej niż zwykle ofiar?

Dzisiejsze hity kinowe ukazują wiele scenariuszy rozwoju technologii. Filmy naruszają najróżniejsze możliwości, począwszy od przypadkowo skonstruowanej bomby, czy wirusa, który zabije nas wszyskich, a kończąc na robotach człekopodobnych, panujących nad światem. Choć dla niektórych może wydawać się to zabawne, naprawdę powinniśmy wziąść pod uwagę te scenariusze i pomyśleć nad naszym zachowaniem. Czy naprawdę robimy dobrze, pozwalając na aż tak szybko rozwój koputeryzacji? Może nasza głupota doprowadzi do naszego końca?