Druk.

"Wielokrotne odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe (np. na papier). Potocznie nazywana drukiem jest również każda kopia, czyli odbitka drukowa."
źródło: Wikipedia

Za pierwszy drukowany tekst uważa się buddyjski zwój z zaklęciami, datowany na 704-751 rok. Odkryto go w Korei w 1966 roku, w świątyni Pulguk-sa w mieście Kyongju. Druk zawędrował także do Japoni, gdzie pewną buddyjską sutrę z koreańskiego zwoju wydrukowano milion egzemplarzy w 764r. Już wieku później została wydrukowana w całości pierwsza książka, zwana Sutrą Diamentową. Te chińskie tłumaczenie sanskryckiego tekstu było zwojem o długości 17,5 stopy i szerokości 10 cali. Odryto go w 1907 rok, a obecnie jest przechowywany w British Museum. Już w tamtych czasach zwykłe książki zaczęły osiągać dość duże nakłady. 

Z kolei w Korei, za dynastii Koryo (X wiek) powstała pierwsza państwowa instytucja zajmująca się sprawami drukowania. Nosiła ona nazwę Pissesse i istniała w czasach, kiedy to na tamtych terenach panował druk z form drewnianych, chociaż mniej udane próby miały już wcześniej miejsce z form kamiennych i miedzianych. Ruchoma czcionka została bowiem wynaleziona dopiero w 1041 roku przez chińskiego kowala Bi Shenga, który posłużył się w tym celu wypaloną gliną. W tym samym też kraju, w 1107 roku miało miejsce wynalezienie druku kolorowego. Pierwsze czcionki metalowe powstały na początku XV wieku w Korei. 

Jak widać Jan Gutenberg wcale nie był pierwszym wynalascą druku, a jedynie wynalazcą aparatu do odlewania czcionek z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej. Trzeba także przyznać, że jego Biblia posiada krój pisma, który zaskakuje nawet dziś dojrzałością typograficzną. Za wynalazcę europejskiej wersji czcionki uważa się jednak Holendra Laurensa Janszoona Costera, żyjącego 20 lat przed Gutenbergiem. Z kolei nastarszy druk na ziemiach polskich to Kalendarz astronomiczny na 1474, wydrukowany w Krakowie, a pierwszą wydrukowaną polską książką była "Explanatio in psalerium" Jana Turreekrematy.

Biblia Gutenberga

Chcesz zobaczyć z bliska jak wygląda Biblia Gutenberga? 
Sprawdź skany księgi przedstawione na stronie Polskiej Biblioteki Narodowej.